SZKOŁA PODSTAWOWA NR 14

im. Stanisława Staszica
w Pabianicach

ul. Ostatnia 15a

95-200 Pabianice

E-mail: sekretariat@spnr14pabianice.pl

TEL: 42 215-62-53

FAX: 42 215-60-10

Skrytka ePUAP: /SP14Pabianice/SkrytkaESP

19 dni przeciw przemocy wobec dzieci i młodzieży

Dodano: 18 listopada 2022 21:32

KAŻDY Z NAS MOŻE POWIEDZIEĆ STOP PRZEMOCY !!!
 
„Naszym marzeniem jest tworzenie świata,
w którym nie ma przemocy wobec dzieci i młodzieży”.
Jak co roku przez pierwsze dwa tygodnie listopada w naszej szkole mówimy STOP PRZEMOCY biorąc udział w światowej kampanii 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży. Kampania rozgrywa się na wszystkich kontynentach, we wszystkich krajach świata. Mówimy o prawach dziecka, godności, szacunku, bezpieczeństwie, wolności. Przypominamy i uczymy się o tych wartościach, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju i dobrego życia.
 
W tym czasie w szkole odbyły się warsztaty w klasach I i II z pedagogiem szkolnym, uczniowie uczestniczyli w pogadankach na temat uczuć na podstawie bajki G. Kasdepki "Kocha, lubi szanuje… czyli jeszcze o uczuciach". Najmłodsi wypowiadali się na temat różnych swoich życiowych doświadczeń, jak sobie radzą np. ze strachem, złością tak, aby nie krzywdzić innych. Dzieci z kl. 1b narysowały twarz jak wygląda gdy jesteśmy smutni, klasa 2b tworzyła prace plastyczne pod hasłem "BĄDŹ DOBRY DLA DZIECI".
 
Wychowawcy w klasach III rozmawiali z uczniami na temat uczuć i jak one wpływają na relacje z innymi na podstawie książki „12 ważnych emocji. Polscy autorzy o tym, co czujemy” Również świetlica szkolna aktywnie włączyła się do akcji. Jej podopieczni stworzyli gazetkę tematyczną, nie zabrakło także rozmów na ważne dla dzieci tematy.
Pedagog szkolny dyskutował z uczniami na temat właściwych relacji, ale przede wszystkim prawidłowych postaw wobec krzywdzenia i przemocy oraz gdzie szukać pomocy. Takie rozmowy odbyły się w klasie 4a i 5b. Uczniowie klas 7 i 8 mieli okazje uczestniczyć w zajęciach profilaktycznych z pedagogiem z MCPS w Pabianicach, Policją i Strażą Miejską. Delegacja uczniów z kl. 6 i 8 razem z pedagogiem uczestniczyli w wydarzeniu zorganizowanym przez Grupę Wolontarystyczną  „Agrafka” w Kinie Helios w Pabianicach, gdzie pod hasłem „Po-MOC nie przemoc” było podsumowanie Kampanii w Pabianicach, wysłuchaliśmy prelekcji pani Anny Grabarczyk z Fundacji Huśtawka. Dowiedzieliśmy się czym różni się przemoc od agresji, jakie są rodzaje przemocy. Każdy z nas ma MOC i może rzucić koło ratunkowe osobie krzywdzonej.
 

Na zakończenie kampanii 18 listopada na korytarzach szkolnych dominował kolor pomarańczowy, który jest kolorem ostrzegawczym, a więc prowadzone w ramach kampanii działania mają ostrzegać, zwracać uwagę, mają pomóc widzieć i wiedzieć więcej.
 
Zapraszamy do galerii zdjęć do naszego fanpage'a na FB