Krótka relacja z wycieczek do Krakowa i Trójmiasta współfinansowanych z programu "Poznaj Polskę".
Pabianice – Kraków – Wieliczka – Pabianice
Klasa 6a w dniach 15 – 16 maja 2023 roku wyjechała na wycieczkę do Krakowa. Pierwszym punktem naszej wycieczki był Zamek Pieskowa Skała na terenie wsi Sułoszowa oraz Maczuga Herkulesa, zbudowana z twardych wapieni skalistych znajdująca się na obszarze Ojcowskiego Parku Narodowego. Stąd udaliśmy się w dalszą drogę do Krakowa. Tam zwiedziliśmy: Zamek Królewski na Wawelu, Katedrę, Dzwon Zygmunta, groby królewskie, Smoczą Jamę. Następnie odbyliśmy spacer Plantami, przez ulicę Franciszkańską – tzw. „okno papieskie”, Collegium Maius – najstarszy budynek Akademii Krakowskiej, Stary Rynek, Sukiennice, Kościół Mariacki. Drugiego dnia zwiedzanie zaczęliśmy od Kopalni Soli „Wieliczka”, wpisanej przez Unesco na listę światowego dziedzictwa, a następnie odbyliśmy spacer po „Tężniach Solankowych”. W godzinach popołudniowych uczestniczyliśmy w zajęciach edukacyjnych i projekcji filmu w „Ogrodzie Doświadczeń” im. Stanisława Lema w Krakowie. Późnym popołudniem z „bagażem” niezapomnianych wrażeń udaliśmy się w drogę powrotną do Pabianic.
Pabianice – Gdańsk – Sopot – Gdynia – Pabianice
W dniach 17 – 19 maja 2023 roku na wycieczkę do Trójmiasta wyjechały klasy VA i VB. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Westerplatte – półwyspu w Gdańsku, który w latach 1926-1939 stanowił enklawę Rzeczpospolitej Polskiej wewnątrz terytorium Wolnego Miasta Gdańska – symbolu wybuchu II wojny światowej. Uczestnicy za sprawą przewodnika zostali w niezwykle obrazowy sposób przeniesieni w czas tychże wydarzeń i mieli możliwość poznania licznych ciekawostek z tego okresu.
Po opuszczeniu Westerplatte nastąpiło zwiedzanie Gdańska, które rozpoczęło się od przejścia na Stare Miasto i spacer ulicą Mariacką oraz zwiedzanie Bazyliki Mariackiej ze średniowiecznym zegarem astronomicznym, okazałymi sklepieniami we wszystkich nawach na tej samej wysokości oraz tablicami nagrobkowymi w podłodze bazyliki. Kolejnymi punktami programu były Brama Wyżynna, Wieża Więzienna, Złota Brama, Fontanna Neptuna oraz Dwór Artura oglądane z zewnątrz, mieszczące się przy ul. Długi Targ, będącej częścią Traktu Królewskiego. Ważnym punktem programu była również wizyta w Muzeum Poczty Polskiej i dramatyczna historia jej obrony, której ceną była utrata życia walczących tam bohaterów.
Zwiedzanie miasta zakończył spacer nad rzeką Motławą i podziwianie jednostek transportu rzecznego oraz urodziwych kamieniczek. Z Gdańska wycieczka udała się do Jastrzębiej Góry na zakwaterowanie i obiadokolację. Wieczorem natomiast spacer nad morze i podziwianie zachodu słońca.
Drugiego dnia wycieczka udała się na Hel, podziwiając po drodze urocze nadmorskie miasteczka, Ośrodek Sportów Olimpijskich w Cetniewie oraz odnotowując najwęższy pas lądu między Zatoką Pucką a Morzem Bałtyckim (ok 150 m szerokości). Miejscem docelowym na Helu była Stacja Morska Uniwersytetu Gdańskiego tzw. helskie fokarium – miejsce, w którym realizowany jest projekt odtworzenia i ochrony kolonii fok szarych w rejonie południowego Bałtyku. W miejscu tym uczestnicy mogli podziwiać te niezwykłe zwierzęta. W drodze powrotnej atrakcją było przejście wąwozem Lisiego Jaru i spacer plażą do tzw. „Gwiazdy Północy”, czyli miejsca, które jest określane jako najbardziej wysunięty punkt Polski na północ. Dzień zakończyła obiadokolacja i krótki spacer na plażę.
Ostatniego dnia wycieczka udała się do Sopotu, aby pospacerować po najdłuższym molo nad Morzem Bałtyckim – „Monciaku”, które liczy 511,5 m, z czego 458 m wchodzi w głąb Zatoki Gdańskiej i podziwiać przystań morską „Molo” z licznymi jednostkami pływającymi. Stamtąd wszyscy udali się do Gdyni – najmłodszego z trzech tworzących „Trójmiasto”. Gdynia odznacza się historycznym układem urbanistycznym, ponieważ została w pełni zaprojektowana i wybudowana w stylu określanym jako modernistyczny. Stanowi swego rodzaju fenomen, gdyż jest jedynym takim w świecie. Głównym celem w Gdyni był Skwer Kościuszki – reprezentacyjna ulica Śródmieścia, a następnie obejrzenie polskiego niszczyciela ORP Błyskawica – jednego z dwóch zbudowanych okrętów typu Grom oraz „Daru Pomorza” – flagowego żaglowca Polski, który wykonał tyle rejsów, że można powiedzieć, iż opłynął 150 razy kulę ziemską. Niespodzianką dla wycieczkowiczów była obecność u nabrzeża żaglowca – „Dar Młodzieży”, który akurat miał przerwę w rejsach i dzięki temu pojawiła się sposobność jego podziwiania. Pobyt w Gdyni zakończył się obiadem i wyruszeniem w drogę powrotną do Pabianic.
Podczas wycieczki dopisywała ładna pogoda i humory, organizator w pełni wypełnił swoje zobowiązania, wliczając w to wysoki kunszt kierowcy. Podczas całego pobytu panowała miła i przyjazna atmosfera, co również przyczyniło się do integracji grupy, zacieśnienia istniejących przyjaźni oraz powstania nowych.
Obie wycieczki uzyskały dofinansowanie z programu „Poznaj Polskę”.